Zaoberáme sa výrobou, predajom a distribúciou potravín zdravej výživy. Portfólio našej spoločnosti tvorí sortiment celozrnných, bezgluténových, bezlaktózových produktov a produktov patriacich do racionálnej výživy. Na slovenskom trhu pôsobíme 18 rokov a počas celého obdobia je našou snahou dbať na kvalitu používaných surovín a produktov, ako aj na tradíciu vyplývajúcu zo slovenského trhu. Neustále sa snažíme zlepšovať sortiment, prinášať nové produkty a poskytovať zákazníkom 100% služby. Náš tím je zložený z ľudí, pre ktorých je Ravita životným štýlom a dušou. Jednoducho povedané máme radi našu prácu a radi ju posúvame k Vám. :)

Baker

Sleduj nás:
Title Image

Blog

Zo života v Ravite.

U nás vo výrobe- rozhovor s Jaroslavom a Magdalénkou

Prečítajte si rozhovor s našim manažérom výroby Jaroslavom Petríčkom a jeho pravou rukou Magdalénkou Ďuronkovou.

Ahojte! U nás vo firme sa poznáme všetci, skúste sa však predstaviť aj nášmu čitateľovi. Čo by mal o Vás vedieť aby si dokázal predstaviť Jaroslava a Magdalénku :D.

Meggie o Jaroslavovi: Na prvý pohľad prísna osoba. Jeho priorita je aby všetko „klapalo“ podľa plánu a pravidiel, ktoré sú určené. Od úloh ktoré nariadi očakáva, že budú dotiahnuté do konca bez zbytočných rečí, že sa niečo nedá. Nemá rád nedokončenú prácu. Po čase človek príde na to, že je s s ním aj množstvo srandy. Nemá problém spojiť úsmev s prácou (to som ho naučila ja). Veľmi si potrpí na poriadok a čistotu na pracovisku. Keď mu chcete „zdvihnúť“ tlak, tak si neumyte šálku po káve 😀 .

Jaroslav o Maggie:  Naša „šalená východňarka“. Inak ale veľmi zodpovedná :). Môžem sa na ňu vo všetkom spoľahnúť. Čo mi  najviac inklinuje je, že má podobné zmýšľanie ako ja. Taktiež je spokojná,  až keď je všetko dotiahnuté do konca. Samozrejme k spokojnosti všetkých zainteresovaných strán. No a keď má človek občas aj „blbú“ náladu, ona príde vždy vysmiata (neviem, na čom si ide 😀 ). Hneď sa dá všetko lepšie zvládnuť, aj keď je náročný deň.

Otázka, ktorá musí padnúť vždy. Nevyhne sa ani Vám dvom. Prečo práve Ravita ? Čo Vás k nám zavialo a prečo obaja pracujete v Ravite ?

Jaroslav: Ja som si po 11 rokoch v automobilovom priemysle ako plánovač výroby dal rok aj niečo pauzu. Mal som nejaké dohodnuté kontrakty a užíval som si „chill“. Keď som sa opäť cítil celkom fresh začal som si hľadať prácu. Natrafil som na inzerát Ravity na pozíciu Manažér výroby. Celkom ma tá pozícia zaujala, lebo som si vždy chcel vyskúšať byť v priamom kontakte so zamestnancami, spolu niečo tvoriť , meniť, rozvíjať, napredovať. Som tu už rok + pár mesiacov a dovolím si „skromne“ povedať, že je vidieť zmeny vo výrobnom procese. No stále je čo vylepšovať a kde napredovať . To sú tie denné výzvy, ktoré majú v Ravite svoje čaro.

Maggie: Po skončení materskej dovolenky som si hľadala prácu. Keďže v Ravite v tom čase hľadali posilu do výroby tak som si dala žiadosť a podarilo sa. Som tu 🙂 . Vo výrobnom procese som si prešla každou pracovnou pozíciou. Až som od nového manažéra výroby dostala príležitosť preniknúť viac do administratívy výroby, plánovania atď. Príležitosti som sa chopila naplno a momentálne som už asistentka manažéra výroby. Táto práca ma veľmi napĺňa a každým dňom sa učím nové veci. Určité úlohy sú tu pre mňa veľkou výzvou, ale idem do toho vždy naplno. Aby som aj sama sebe dokázala, že na to mám.

 

Každý, kto mal možnosť manažovať kolektív vie aká to je náročná práca. Skús nám Jaro povedať ako vyzerá tvoj bežný deň.

Jaroslav: No ako si už naznačila aj v otázke. Každý kto mal, alebo má tu možnosť robiť manažéra a mať kolektív tak vie, že je to náročné. Lebo my ľudia sme rôzny. Každý máme svoje dni, nálady, problémy. Manažér toto všetko musí zladiť tak, aby ten deň bol ideálny ako pre každého zamestnanca, tak aj pre firmu. Bežný deň u mňa začína vždy ráno o 6:15, keď si dáme všetci rannú poradu. Zadelia sa úlohy podľa plánu výroby a povieme si „feedback“ z predchádzajúceho dňa. Zhrnieme si čomu sa vyvarovať a či nevznikli pri práci nejaké chyby. Nastavujeme a aktualizujeme pravidlá tak, aby sa chyby už neopakovali. Samozrejme si hovoríme aj pozitívne veci 🙂 . Čo sa nám podarilo, alebo čo pozitívne nás v ten deň čaká.

Potom sú to už počas celého dňa bežné administratívne práce. Komunikácia s vedením, kolegami z Prešova, riešenie podnetov z výroby a tak ďalej. Každý kto robí na podobnej pozícii  vie, že to nie je na 8 hodinový pracovný čas. Ja tak niekedy prídem do práce počas tmy a za tmy idem aj z práce domov.

My ale vieme, že tie výsledky nakoniec stoja za to! No a ako si vieme predstaviť bežné každodenné práce aj iných kolegov vo výrobe?

Jaroslav: Vždy záleží od plánu výroby aký máme na konkrétny deň. U nás vo výrobe máme 3 druhy výrobných procesov a to : balenie, pečenie a ručnú výrobu. V našej výrobe stále prevažuje manuálna práca, preto to nie je  práca pre každého. Naši ľudia sú jeden skvelý tím! Hlavne sú opora jeden pre druhého – bez toho by to nemohlo fungovať. Táto práca Vás musí baviť, kolektív tešiť a na prestávkach musí byť počuť smiech. Inak to skrátka nefunguje 🙂 .

 

Čo je podľa Vás z pohľadu udržania kvality produktov a bezproblémového výrobného procesu najdôležitejšie? Zároveň čo vnímate ako najnáročnejšiu časť Vašej práce ?

Jaroslav:   Máme nastavených množstvo opatrení aby bola kvalita produktov čo najvyššia. Počínajúc od príjmu suroviny, cez skladovanie, až po samotnú výrobu a expedíciu na distribučné sklady. Všetko za prísnych HACCP postupov ako aj zadefinovania si hygieny na pracovisku. Neohlásene k nám chodí na kontrolu inšpekcia z ŠVPS SR takže si nemôžeme dovoliť žiadne zlyhanie. Na to som osobne aj ja veľký pedant. Všetko musí byť tak, ako je zadefinované v postupoch v potravinárskom priemysle. Každá práca je náročná, mňa však táto práca baví a mám z nej radosť. Špeciálne keď vidím výsledky.

Ak by som ale mal vypichnúť len jednu najnáročnejšiu časť z toho všetkého, tak pre mňa je to práca s ľuďmi. Udržiavať stabilné podmienky na pracovisku. Posilňovať pozitívnu náladu aj keď neviete vyhovieť všetkým, motivovať ľudí k lepším výsledkom a spokojnosti si vyžaduje veľa energie. Ravita totiž nikdy nie je len o mne, alebo o kolegoch v kancelárií. Ravita sme my všetci, ktorí pod touto značkou usilovne pracujeme.

Maggie: Osobne mám na starosti príjem suroviny ako aj ich uskladnenie. Pri každom príjme vykonávam  CCP1 (dôkladná kontrola surovín). Preto túto moju úlohu beriem veľmi zodpovedne a zo všetkým sa radím aj s našou produktovou koordinátorkou Monikou z Prešova. Záleží mi na tom, aby naše výrobky boli čo najkvalitnejšie a naším zákazníkom sme ponúkali len tu najlepšiu akosť. Ako najnáročnejšiu časť mojej práce, vnímam práve túto zodpovednú úlohu. Rozhodnúť hneď pri prvom vstupe suroviny do našej výroby, či ju pustím ďalej na spracovanie alebo posuniem na riešenie reklamácie a vrátenie.

Nedávno ste sa spoločne zúčastnili akcie piknik v meste, ktorú organizovalo mesto Považská Bystrica. Aký bol pocit stretnúť sa zoči voči nášmu zákazníkovi ? S akými reakciami ste sa stretli ?

Jaroslav: Bolo to pre nás všetkých niečo nové, pretože sme to ako pobočka Pružina robili po prvý krát. Od zabezpečenia všetkých potrebných vecí okolo až po samotnú realizáciu. Aj keď to bolo časovo náročné, nakoniec nás výsledok veľmi milo prekvapil. Ten deň sme si užili naplno. Na konci celej akcie sme boli plní nadšenia, radosti, veselej nálady a spokojnosti, že sme to zvládli. Veľkou výzvou osobne pre nás bolo samotné stretnutie sa s našimi zákazníkmi „face to face“. Doteraz to pre tím z výroby boli len cudzí ľudia v obchode. Na tomto pikniku sa to pre nás zmenilo. Reálne sme videli, ako vyzerá naša klientela. Skupina ľudí ktorá nás kupuje a ktorá nás pozná.

V Považskej Bystrici mohli zase vidieť, kto stojí za značkou Ravita. Kto sme, ako vyzeráme a  ako sa vieme baviť. Reakcie boli neopísateľné. Návštevníkom sme sa aktívne prihovárali a predstavovali im nielen naše nové produkty. Chceli sme aby sa pri našom stánku cítili príjemne. Ako jediný sme ponúkali Vegan lievance z našich produktov zadarmo  – aby som bol presný, len za úsmev 😉 . Počas celého dňa sa mohli u nás pristaviť a ochutnať  či nakúpiť naše produkty. Čo samozrejme oslovovalo hlavne deti. Išlo totiž o naše obľúbené chrumky a piškóty. Pre dospelých sme zase mali našu novinku – semienkové tyčinky. Každý si prišiel na svoje. Svedčili o tom aj reakcie ľudí, ktoré nás celý deň tešili. Napĺňalo nás radosťou, že celá tá naša práca má zmysel.

Maggie: Vo veľkej miere súhlasím s Jaroslavom. Moje pocity z tejto akcie sú neopísateľné, bolo to pre mňa niečo nové, na čo som sa veľmi tešila. Patrične som si to aj užila. Nebrala som to ako prácu. Bavila som sa pri tom a vychutnávala si celú atmosféru. Ľudia boli veľmi milí, vďační, usmievali sa a to mi dodávalo energiu. Kedže som matka, tak veľkú radosť mi robili mamičky s deťmi. Ponúkala som im naše výborné piškóty, chrumky a sortiment, ktorý im určite nemôže doma chýbať 😉 .

 

Išli by ste do toho znova ? 😀

Jaroslav: Poučili sme sa z menších chýb. Máme už tak vytvorení koncept čo a ako.  Ďalšiu podobnú činnosť bude pre nás už preto jednoduchšie zorganizovať. Tejto myšlienke sa vôbec nebránim. Teším sa na akcie kde budeme môcť prezentovať našu značku.

Maggie: Už teraz sa teším, kedy budem vedieť o ďalšom termíne nejakého podujatia. To hovorí za všetko 🙂 .

Sme veľmi radi, že ste sa tejto krásnej akcie zúčastnili. Na rozlúčku už iba jedna dôležitá otázka. Baví Vás Vaša práca? Čo pre Vás dvoch Ravita znamená ?

Jaroslav: Vždy som úprimný a budem aj teraz. Nepovedal by som, že ma baví. Ale táto práca je pre mňa životná výzva. Každý by mal mať v živote nejakú výzvu a ja ju mám v Ravite. Baviť ma bude vtedy, keď bude všetko tak dokonalé, ako si to predstavujem. Ako to aj v Ravite v dlhodobom pláne máme. Keď bude po tom všetkom (čo je ešte beh na dlhé roky) vtedy to bude zábava. Teraz sú to výzvy, termíny, vylepšovania, zmeny atď. O tom je však práca manažéra. Každý deň niečo iné a nie stereotyp. To by už bola nuda 😉 . Krok po kroku ideme ďalej a ja verím, že naša spoločná vízia bude dosiahnutá k spokojnosti všetkých.

Ravita pre mňa znamená zdravie, pozitívne myslenie, chuť do života a optimizmus. Toto všetko chcem a snažím sa zmenami implementovať aj do nášho výrobného tímu. Lebo pilierom firmy nie som ja, kolegyne v administratíve či majiteľ. Tým hlavným oporným pilierom sú ľudia vo výrobe. Bez nich by Ravita nemohla fungovať. Preto budú pre mňa ako manažéra výroby vždy na prvom mieste.

Maggie: Práca vo výrobe ma bavila a dala mi veľa skúsenosti. Práve tie teraz využívam aj na pozícií asistentky manažéra výroby. Pri implementácií nových postupov vo výrobe, ktoré s Jaroslavom riešime sa viem vžiť do kože kolegýň. Na našich interných poradách si aj vďaka tomu vieme povedať plusy aj mínusy aby všetko fungovalo. Zbytočne tak nerobíme zmeny, ktoré by po čase nemali zmyslel.

Práca asistentky ma veľmi baví a dala mi nový rozhľad fungovania našej firmy. Vidím viac do vnútorných záležitostí a tak viem pochopiť aj postupy vedenia. Mám zodpovednosť, ktorá je pre mňa osobne aj výzva. Výzva aby som svoju prácu zvládla a na konci dňa mala zo seba dobrý pocit. Robím ju s plným nasadením. Niekedy ak sú náročné dni, tak si v kancelárií s Jaroslavom pustíme našu obľúbenú hudbu. Falošne si zaspievame a s úsmevom potom ideme ďalej 😀 .

Ďakujeme, že ste si našli čas. Nielenže ste nám priblížili ako to funguje za dverami výroby, ale pomohli ste nám spoznať aj Vaše radosti a starosti.

 

Viac o tíme vo výrobe si prečítaš tu.