Mandle sú občas nazývané „kráľovná orechov“, pretože obsahujú najviac vzácnych živín spomedzi všetkých orechov. Ľudia ich pestujú už od dávnych čias, od roku 2500 pred n.l. Sú plodom stromu – Mandle obyčajnej. Mandle sú bielej farby, obalené hnedým plášťom a uzavreté v tvrdej škrupine.
Blanšírovanie je tepelná úprava, pri ktorej sa ovocie, zelenina alebo orechy ponoria na istý čas do vriacej vody a následne do studenej. Pomocou tejto úpravy dokážeme odstrániť šupku z mandlí.
Prečo sú mandle zdravé?
Mandle majú vyšší obsah vlákniny, vápnika, vitamínu E, riboflavínu a niacínu, než akýkoľvek iný druh orechov. O mandliach je známe, že pozitívne vplývajú na tráviaci trakt, podporujú trávenie a vyprázdňovanie. Rovnako ako iné orechy aj mandle obsahujú pomerne vysoké množstvo tuku, ale dve tretiny z týchto tukov sú prospešné pre srdce. Sú odporúčané osobám pri kardiovaskulárnych ochoreniach a diabetese, a tiež pri nervových problémoch. Dokážu napr. upokojiť nervový systém. Mandle obsahujú vysoký obsah bielkovín, čím sú výhodným doplnkom vo výžive športovcov. Bielkoviny sú stavebným prvkom našich svalov, kože a chrupavky. Minerálne látky obsiahnuté v mandliach, ako napríklad draslík a sodík pomáhajú regulovať krvný tlak.
Tipy na použitie
Používajú sa k priamej konzumácii, ale aj pri varení, pečení a zdobení zákuskov. Výborne sa hodia do bieleho jogurtu a cereálií v kombinácií so sušeným ovocím. Taktiež si nimi môžete obohatiť zeleninové šaláty. Z mandlí je možné si pripraviť orechové mlieko, maslo, pomazánky a dezerty.
Skladovanie
Skladujte na suchom mieste a chráňte pred priamym slnečným žiarením.
Výživové údaje
Výživové údaje na 100g výrobku: energia 2496kJ/604kcal; tuky 52g z toho nasýtené mastné kyseliny 4,7g; sacharidy 7,6g z toho cukry 4,9g; bielkoviny 20g; soľ 0,04g.