Pšeno je obilnina, ktorá sa získava odstránením šupiek z prosa. Často je zamieňané s kuskusom kvôli svojmu podobného vzhľadu. Ide o obilninu, ktorá je ako jediná zásaditá, takže neprekysľuje organizmus. Pšeno je navyše prirodzene bezgluténové, ľahko stráviteľné, sýte a výživné.
Prečo je pšeno zdravé?
Pšeno je obilnina, ktorá vzniká odstránením semenných šupiek prosa. Je ľahko stráviteľné a bezalergénové zrno. Pokrmy zo pšena sú veľmi výživné, sýte a s vysokým obsahom vlákniny. Sú bohatým zdrojom minerálov, a preto sú vhodné pri stavoch vyčerpanosti a úrazoch. Svojím vysokým obsahom železa sú výbornou potravinou pre chudokrvné deti i dospelých. Rovanko svojou prirodzenou bezgluténovosťou sú vhodné pre celiatikov. Keďže pšeno je zásadité, pomáha nám pri žalúdočných problémoch, ktoré sú spôsobené prekyslením. Pšeno má vyvážený pomer bielkovín, tukov a sacharidov. Obsahuje vitamín B3 – niacín, ktorý napomáha k znižovaniu hladiny cholesterolu. Všetky odrody pšena vykazujú vysokú antioxidačnú aktivitu.
Tipy na použitie
Pred varením je dôležité dokonale pšeno umyť, niekoľkokrát ho spariť vriacou vodou (2-3 krát), nakoniec prepláchnuť studenou vodou a nechať odkvapkať na site. Následne ho môžeme uvariť vo vode alebo v mlieku. Na prípravu pšena (ako prílohy) použijeme 1,5 násobný objem tekutiny, v ktorom ho varíme asi 15 minút a necháme „dôjsť“ v zakrytom hrnci. Pri varení pšena na kašu, zvýšime objem tekutiny na 3-4 násobok, u krémov až na 5 násobok.
Pre zvýraznenie chuti môžeme pred varením pšeno nasucho opražiť na panvici. Používa sa napr. do nátierok, zavárok do polievok alebo pri príprave jedál z mletého mäsa.
Skladovanie
Skladujte na suchom mieste a chráňte pred priamym slnečným žiarením.
Výživové údaje
Výživové údaje na 100g výrobku: energia 1457kJ/348kcal; tuky 4,2g z toho nasýtené mastné kyseliny 0,7g; sacharidy 71,6g z toho cukry 0g; bielkoviny 10,5g; soľ 0,005g.