Ovsené otruby patria medzi potraviny s najvyšším obsahom rozpustnej vlákniny a sú osvedčeným pomocníkom pri redukčných diétach. Majú množstvo účinkov, ktoré pozitívne ovplyvňujú naše zdravie. Obsahujú však alergén avenín, t.j. proteín podobný glutén, preto by ovsené otruby nemali konzumovať celiatici.
Prečo sú ovsené otruby zdravé?
Ovos je obilnina, ktorá je bohatá na ß-glukány, rastlinné steroly, nenasýtené mastné kyseliny, antioxidanty a vlákninu. Ovos má prirodzene vysoký obsah vlákniny (75-80%). Zrno má vysoký obsah bielkovín, ktoré majú priaznivý účinok pri telesnej vyčerpanosti, nespavosti, nervových poruchách. Priaznivo ovplyvňuje reguláciu cukru v krvi, podporuje činnosť štítnej žlazy, znižuje výskyt nádorových ochorení zažívacieho traktu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Hodia sa aj pri diétnom režime, pretože dokážu zasýtiť na dlhú dobu a energiu uvoľňujú postupne. Osoh z nich majú aj ľudia s vysokým cholesterolom. Mimoriadne sú vhodné pre tých, čo majú problémy so stolicou, obsahuje totiž veľa vlákniny, ktorá dá tento problém do poriadku.
Tipy na použitie
Odporúča sa primiešať k akémukoľvek jedlu 1 kávovú lyžičku denne. Po použití je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody (min. 2 – krát viac ako prijatých otrúb).
Ovsené otruby sa svojou univerzálnosťou podobajú ovseným vločkám alebo pohánke. Môžete ich pridať do omáčok, ktoré dokážu efektívne zahustiť, do jogurtu, tvaroh, mlieka, nátierok, koláčov, kaší. Sú súčasťou receptov pri pečení chleba alebo pri príprave mliečnych koktailov.
Skladovanie
Skladujte na suchom mieste a chráňte pred priamym slnečným žiarením.
Výživové údaje
Výživové údaje na 100g výrobku: energia 1480kJ/353kcal; tuky 7,5g z toho nasýtené mastné kyseliny 1,2g; sacharidy 53g z toho cukry 0g; bielkoviny 16,1g; soľ 0,08g.